۱۳۹۵ اردیبهشت ۲, پنجشنبه

بحرین ، استان چهاردهم ایران چگونه به اعراب واگذار شد ؟! + سه ویدیو
بحرین در سال ۱۸۲۰ میلادی زیر سرپرستی انگلستان قرار گرفت در حالی‌ که حکومت قاجار و پهلوی بحرین را بخشی از ایران می‌دانستند  و در سال ۱۳۳۶ قانون تقسیمات کشوری جدیدی به تصویب رسید که در آن بحرین استان چهاردهم ایران تعیین شد.

در همان زمان در ایران شایعه­‌ای قوت گرفت که در آن دولت عربستان در صدد تاسیس اتحادیه­‌ای است که در آن بحرین نیز به عنوان کشوری مستقل شرکت دارد.

نخست­‌ وزیر وقت ایران منوچهر اقبال در پاسخ یکی از نمایندگان مجلس درباره این شایعه گفت : « ما روابط سیاسی خود را با هر دولتی که سعی می­‌کند پیمانی با بحرین ببندد تا ابد قطع خواهیم کرد. چه گونه اقدامات را روشی خصمانه نسبت به خود شناخته و تجاوزی علیه حق حاکمیت خویش می­‌دانیم و تا آخرین قطره خون خود با آن مبارزه خواهیم کرد. [۱] » البته به نظر می­‌رسد این گفتارها و مطالب از حد شعار خارج نشد ؛ زیرا در همان سال دولت عربستان با حاکم بحرین موافقت­نامه‌­ای را در مورد اکتشاف و بهره ­برداری از منابع نفت خلیج فارس امضاء کرد.

وزیر امورخارجه ایران نسبت به این موضوع اعتراض کرد و آن را تجاوز به حقوق ایران و غیر معتبر خواند ؛ [2] ولی هیچ­گاه این اعتراضات و شعارها به قطع رابطه با عربستان منجر نشد.

همچنین در سال ۱۳۴۷ ه.ش پادشاه عربستان از امیر بحرین به عنوان رئیس یک کشور استقبال کرد. محمدرضا شاه پهلوی در اعتراض به این استقبال ، سفر خود را به عربستان سعودی لغو کرد ؛ [۳] ولی این اعتراض نیز به جایی نرسید و پس از طی مذاکراتی که به امضای موافقت­نامه نیز انجامید ، شاه ایران در آبان همان سال به طور رسمی از عربستان سعودی دیدن کرد [۴].
.


به هر صورت دولت ایران پس از مدتی به خاطر ترس از انگلستان ، ادعای خود را راجع به مالکیت بحرین مسکوت گذاشت و شاه ایران در توجیه کار خود گفت : « اکثریت ساکنان آن جزیره عرب هستند و به زبان عربی سخن می‌­گویند. به لحاظ اقتصادی مجمع­ الجزایر بحرین دیگر اهمیت ندارند. زیرا نفت آنجا تمام شده و صید مروارید نیز صرفه اقتصادی ندارد. از نظر اهمیت استراتژیکی و سوق ­الجیشی با وجود تسلط ایران بر تنگه هرمز، آن جزیره ارزشی ندارد. از جهت امنیتی هم حفظ آن سرزمین پرهزینه و مستلزم استقرار یکی دو لشکر در آنجاست [۵]. »

 پس از مدتی نماینده ایران در سازمان ملل متحد نیز بر گزارش سازمان ملل متحد مبنی بر استقلال بحرین صحه گذاشت و از آن حمایت کرد و بحرین به طور رسمی از ایران جدا شد [۶].

بحرین در سال ۱۹۷۱ اعلام استقلال کرد و ایران ( شاه ) نخستین کشوری بود که استقلال آن را به رسمیت شناخت.

شادروانان داریوش و پروانه فروهر در اعتراض به جدایی بحرین از ایران ، اعلامیه ایی صادر کردند که به سبب آن داریوش فروهر از سوی ساواک دستگیر و به سه سال زندان محکوم و پروانه فروهر از شغل معلمی اخراج و خانه نشین شد !


********
****


جدایی بحرین از ایران از زبان نماینده ویژه ایران 
.

 

این ویدئو بخشی از مصاحبه امیرخسرو افشار قاسملو، نماینده ویژه ایران در مذاکرات جدایی بحرین ، با دکترحبیب لاجوردی سرپرست پروژه تاریخ شفاهی هاروارد می باشد - دقایق 12 تا 30 - کاست 3 ، لبه دوم نوار - مصاحبه در سال 1985 در شهر لندن.دکتر حسن کیانزاد و بهرام مشیری درباره جدایی بحرین 

.


نیمه دوم
 گفتگوی سرور دکتر کیانزاد مسئول دفاتر اروپایی حزب پان ایرانیست با مهندس بهرام مشیری درباره بحرین و نقش حزب پان ایرانیست.
جزایر ایرانی - جدایی بحرین از ایران

سخنان شنیدنی آقای مشیری در شبکه پالتاک سکولارهای سبز .قسمت مربوط به جزایر سه گانه ایرانی و چگونگی جدایی بحرین از ایران و همچنین اندکی بحث پیرامون فدرالیسم.
 سرچشمه ها :


[۱] . گزیده اسناد خلیج فارس، ج3 ، ص174، سند شماره 45 و ص180، سند شماره 47 و ص 184، سند شماره 47 و ص 180، سند شماره 47
[۲] . گزیده اسناد خلیج فارس، ج3، ص 195، سند شماره 54
[۳] . زندفر، فریدون، ایران و جهانی پرتلاطم خاطراتی از دوران خدمت در وزارت امور خارجه، تهران، نشر شیرازه، چاپ اول، 1379، ص 63
[۴] . زندفر، فریدون، پیشین، ص 65
[۵] . گفتگو با مشاهیر ایرانی مهدی آذر  امیرخسرو افشار  صادق امیرعزیزی  علی ایزدی، تدوین دانشگاه هاروارد،بی جا، بی تا، مصاحبه با امیرخسرو افشار، بخش سوم، ص 18و 19
[۶] . علم، اسدالله، گفتگوهای من با شاه خاطرات محرمانه امیر اسدالله علم، تهران، نشر طرح نو، چاپ اول، 1379، ج1، ص 237 در همین راستا :بیانیه رضا پهلوی در مورد جزایر سه گانه


قابل توجه کسانی که شناخت درستی از « دوران طلایی پهلوی » ندارند !
http://666sabz.blogspot.be/2015/06/blog-post_22.html


هیچ نظری موجود نیست:

پست کردن نظر