۱۳۹۳ شهریور ۱۸, سه‌شنبه

عمل جراحی خامنه ایی منو یاد شعری از « اجنه » بنام « کلاس اکابر » انداخت !
 زنده یاد « اجنه » شعری دارد بنام « کلاس اکابر ». متاسفانه همه شعر را یادم نیست ولی خلاصه اش این است که مردی برای عمل بواسیر به پزشک رفته بود و بر روی تخت عمل از جراح میپرسد که این آقایان که اینجا ایستاده اند که هستند ، دکتر میگوید که این یکی آقا دکتر بیهوشی است و این دو تای دیگر پرستار هستند و در حین عمل به من کمک میکنند.

سپس بیمار میپرسد که خوب اینها بکنار ، این چند نفر دیگر که هستند ؟!

جراح میگوید که اینها شاگردان من هستند و در موقع عمل چشم به دستان من میدوزند تا علم جراحی را بیاموزند.

بیمار میگوید :

این مقعد چاکر باشد .... یا کلاسی ز اکابر باشد ؟
زنده یاد سید غلامرضا روحانی ( ۲۱  اردیبهشت ۱۲۷۶ خورشیدی تا ۸ شهریور ۱۳۶۴ ) شاعر طنز پرداز ایرانی است که تخلص مستعار اشعار طنزش اجنه می‌باشد. استاد محمدعلی جمال‌زاده او را رئیس طایفه فکاهی سرایان می‌نامد.

در سال ۱۳۱۳ مجموعه‌ای از شعرهایش با نام « طلیعه فکاهیات روحانی » با مقدمه سید محمد علی جمال‌زاده چاپ شد که در سال ۱۳۱۴ تجدید چاپ ولی مجدداً پس از مدت کوتاهی در بازار نایاب گردید. 

بعد از آن مجموعه کاملتری از اشعار و فکاهیات او در سال ۱۳۴۳ تحت عنوان « کلیات اشعار و فکاهیات روحانی، اجنه » در انتشارات سنائی به چاپ رسید.
نظیر اینگونه اشعار فکاهی در دوره جدید ادبیات فارسی خیلی کم و بدین مایه و معیار دیده نشده بود. به مرور ایام اشعار سید غلامرضا روحانی مصدر الهام و سرمشق گرانبهایی برای جوانان با ذوق دیگر گردید بطوریکه امروز ایران دارای یک مکتب « فکاهی » منظوم است. 

او در انجمن‌های ادبی نظیر حکیم نظامی ( وحید دستگردی )، فرهنگستان ( ملک‌الشعرای بهار )، انجمن ادبی شیراز، انجمن ادبی آذرآبادگان، انجمن ادبی تهران، انجمن ادبی حافظ، انجمن ادبی صائب، انجمن ادبی نصر، انجمن ادبی دانشوران، و دیگر انجمن‌ها و محافل ادبی حضور فعال داشته است.

روحانی در کلوپهای موسیقی و نمایش نیز هنرآفرین بود و ترانه‌ها و اشعاری فراوان برای کنسرت‌ها، نمایشنامه‌ها به گونه جدی و فکاهی آفریده است. 

سید غلامرضا روحانی سرانجام در شهریور سال ۱۳۶۴ شمسی در هشتاد و هفت سالگی در تهران درگذشت. استاد جمال‌زاده او را « رئیس طایفه فکاهی سرایان » می‌نامد و ملک الشعرای بهار نیز در شعر خود، به دنبال ایرج میرزا و سید اشرف‌الدین گیلانی ( نسیم شمال ) از وی یاد می‌کند.روانش شاد و یادش گرامی
هیچ نظری موجود نیست:

پست کردن نظر