۱۳۹۵ خرداد ۱۴, جمعه

تصویری از زرتشت در واتیکان !


.
« مکتب آتن » یکی از معروفترین آثار نقاش رنسانس ایتالیایی ، رافائل ( ۱۴۸۳ - ۱۵۲۰ میلادی ) است که در بین سالهای ۱۵۱۰ و ۱۵۰۹ میلادی به عنوان بخشی از نقشهای دیواری اقامتگاه پاپ در واتیکان ، در اندازه ایی بی همتا ( ۷۷۰ سانتی متر پهنا در ۴۴۰ سانتی متر بلندی ) خلق شده‌ است.
.
این اثر به عنوان شاهکار رافائل و تجسمی تمام عیار از روح کلاسیک دوران اوج رنسانس شناخته می‌شود ، زمانی که پاپ جولیوس دوم به تشویق هنرمندان بزرگی چون رافائل ، لئوناردو داوینچی ، دل سارتو و میکل آنژ پرداخت و شهر رم ، عملاً جایگزین شهر فلورانس در تمرکز آثار هنری اروپا در طول سالهای رنسانس شد.
.
در این اثر ، چهره‌های مختلفی از مشهورترین فلاسفه یونان باستان ، دانشمندان و دیگر شخصیتهای شناخته شده از جمله زرتشت بزرگ در حالی که یک گوی آسمانی در دست دارد ، به تصویر کشیده شده‌اند.
.
به دلیل این که خود رافائل به طور صریح به نام شخصیتهای موجود در اثر اشاره نکرده‌است و یا منبع مشخصی درباره این اثر و نامگذاری شخصیتهای آن وجود ندارد ، تشخیص آنها همواره با شبهاتی همراه بوده‌است ، با این حال توافقی کلی در نامگذاری این عده وجود دارد.
.
به عبارت دیگر ، از سقراط ، افلاطون و ارسطو تا فیثاغورث ، بطلمیوس ، اقلیدس ، زرتشت و ابن رشد ، همگی در این عکس یادگاری باستانی دیده می‌شوند.
.
.

.

درصورت بیان « سرچشمه » و پاک نکردن 666
بهره بردن از عکس ها ، فیلم ها و مطالب این وبلاگ آزاد میباشد  

.

.هیچ نظری موجود نیست:

پست کردن نظر