۱۳۹۳ تیر ۱۴, شنبه

ولایت وقیح رو سفید شد ! ( نمونه دوم )بر روی فیس بوک به نوشته ایی برخوردم که آقای سلطنت طلبی در حمایت از خاندان پهلوی متنی نوشته و در آخر ، شعری از زنده یاد ، میرزاده عشقی آورده !

خاکم به سر ز غصه بسر خاک اگر کنم
خاک وطن (ایران) که رفت چه خاکی بسر کنم

گذشته از اینکه نوشتن ایران درون پرانتز و افزودنش به شعر ، خود نشانگر این است که سلطنت طلبان بجز ایران وطن دیگری هم دارند ولی استفاده از شعر میرزاده عشقی برای بها دادن به خاندان پهلوی ، وقاحت  و/ یا ناآگاهی سلطنت طلبان را از حد میگذراند چرا که زنده یاد میرزاده عشقی ، روزنامه نگار ، نویسنده و شاعر معروف دوران مشروطه ، به تاریخ 1303 خورشیدی ،  در سن سی و یک سالگی به فرمان رضا خان ترور شد !!!

این نخستین باری نیست که سلطنت طلبان به این شیوه ننگین روی میاورند و برای تطهیر خاندان پهلوی از جانبازان راه آزادی که به فرمان پهلوی ها به قتل رسیده اند مایه میگذارند ! چندی پیش ، سلطنت طلب دیگری هم از  « ترانه قدیما یادش بخیر» شادروان منوچهر سخایی ( برادر زنده یاد سرگرد محمود سخایی ، رییس شهربانی کرمان که در جریان کودتای بیست و هشت امرداد ، به دست غلامان حلقه بگوش محمد رضا شاه بطرز فجیعی به قتل رسید ) استفاده کرده بود برای جلا دادن به دوران پهلوی ! توضیح بیشتر ...

این کار سلطنت طلبان یا واقعا از روی ناآگاهی انجام میشود که در این صورت بیان کننده سطح معلومات و دانش این حضرات است و یا دانسته انجام میشود که در آن صورت ، وقاحت را از مرز گذرانده و ولایت وقیح را هم رو سفید میکند !
و اما آقای جعفری کیست ؟!

آقای جعفری شخصی است که در « تظاهرات دزدی سوئد » شرکت داشت و با تمام وجود از شاهزاده رضا پهلوی حمایت میکرد !شعر باید رید، یکی از تندترین و معروف‌ ترین اشعار عشقی است که در آن حمله شدیدی به رضا خان که در آنزمان سمت نخست وزیری را داشت ، شده بود که باعث ترورش شد.

پدر ملت ایران اگر این بی پدر است ....  بر چنین ملت و روح پدرش باید رید


این شعر معروف بر کنار سنگ مزار زنده یاد میرزاده عشقی حک شده است :


خــــاكــــــم به سر ، زغصه به سر خاك اگر كنم

خـــــاك وطن كه رفت ، چه خاكي به سر كنم ؟

مـــــن‌ آن نيـــــم بــــه مرگ طبيعي شوم هلاک

وین كـــــــاسه خون به بستر راحت هدر كنم

معشـــــوق عشقي اي وطن اي عشق پاك من

اي آن كـــــــه ذكـــر عشق تو شام و سحر كنم
 

دوشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۱ ه‍.ش.

ولایت وقیح رو سفید شد ! ( نمونه اول ) 

 

 

 

 

۱ نظر:

  1. درود به روان پاک میرزاده عشقی، که درد عشق وطن داشت. تا ایران و عشق به ایران زنده است، عشقی هم زنده است.

    پاسخحذف