۱۳۹۱ بهمن ۱۶, دوشنبه

مجسمه دکتر محمد مصدق به پایان رسید

.


.
امیرمحمد قاسمی زاده ، نقاش و مجسمه ساز جوانی است که اتفاقا کوله بار پرتجربه ای دارد ، او با کشیدن پرتره شاعران و موسیقی دان های ایرانی قصد دارد که یادهای آنها را زنده نگه دارد.
اتفاقی که در سال های اخیر کمتر شاهدش بوده ایم و بیشتر کارهای فرهنگی با خط کشی ها و جناح بندی های سیاسی همراه بوده است.
اما به گفته قاسمی زاده که اعتقادی براین جناح بندی های سیاسی ندارد و تاریخ خود غربال به دست در راه است.

این هنرمند هدف اصلی خود را برای این انتخاب دوره مشروطه تا سال 1357 را اهمیت و تاثیرگذاری هنرمندان این دوره عنوان می کند.
.
.
او می گوید : "پس از حمله اعراب به ایران و مسلمان شدن ایرانیان، نگارگری و شبیه سازی در ایران حرام شد. با اینکه در دوران ساسانی شاهد اوج هنر نگارگری و شبیه سازی در ایران بودیم ، اما به یک باره همه چیز در سکوت فرو رفت و هنرمندانی که دست از کار نکشیدند ، در انزوای کارگاه های مخفی خود ، به کارشان ادامه دادند و از آن پس این شاعران بودند که هوشمندانه در شعرشان پلی میان رقص ، موسیقی و نگارگری ایران زدند و شعر ایرانی معجونی از همه هنرها و سراسر نقاشی و تصویر و شور شد.

امیرمحمد قاسمی زاده (نیا) متولد 1358 تهران و دانش آموخته نقاشی از دانشکده هنر و معماری دانشگاه آزاد است.

 پیش از در کارنامه  این نقاش شاهد برپایی نمایشگاهی از نقاشی های او با عنوان یاد بامداد که شامل پرتره هایی از احمد شاملو بر اساس شعرهایش بود ، هستیم او کل این مجموعه را به آیدا سرکیسیان اهدا کرد. نقاشی های این مجموعه در قالب کتابی نیز با عنوان « یاد بامدا » در قالب ویژه نامه مجله گوهران منتشر شد.


او تاکنون مدیرهنری چند نشریه ادبی نیز بوده است و تعدادی از مجسمه های او نیز در جای جای تهران از جمله بوستان جستجو نصب شده اند.
 
.
مریم آموسا
 .

۴ نظر:

 1. دورد بر شما درود بر پیر احمد اباد درود بر بامداد درود بر ممحد عزیز فرزند دکتر مصدق بزرگ

  پاسخحذف
 2. میگویند که زمستان میرود و روسیاهی به زغال میماند. این واقعیتی انکار ناپذیر است که بارها و بارها در تاریخ خود را نشان داده است. این واقعیت اینروزها بیشتر خود را نشان میدهد. کودتاچیان ٢٨ مردادی که با حمایت آمریکا از یک طرف و همکاری ارتجاع آخوندی از طرف دیگر بر علیه دکتر مصدق، این وجدان بیدار و آگاه جامعه کودتا نمودند، گر چه مدتی بیشتر بر سریر قدرت ماندند و حکومت نمودند اما با چنان تیپایی به بیرون از کشور انداخته شده اند که دیگر راهی برای بازگشت ندارند. امروز میبینیم که تنها چیزی که راه ورود خائنین پهلوی چی را به کشور بسته است همان دکتر مصدق است. این جماعت هنوز که هنوز است، هر کاری میکنند که چیزی پیدا کنند تا دکتر مصدق را به واسطه ان محکوم کرده، کودتا را با ان توجیه نمایند، نهایتا با شکست مواجه میشوند و بناچار باید دست به دامن دروغ و تحریف شوند.
  درود بر دکتر مصدق و راه و میراثی که از خود باقی گذاشته است.

  پاسخحذف
 3. .
  زنده و مرده مصدق برای ستمگران دردسر ساز بوده ، حتی مجسمه او هم لرزه بر تن دشمنان ایرانزمین میاندازد
  .
  .
  پاینده ایران
  .

  پاسخحذف