۱۳۹۱ تیر ۱۶, جمعه

ایرانی ها ، علت واژگون شدن کشتی کستا کونکوردیا را پیدا کردند !


برای یادآوری :

کستا کونکوردیا یک کشتی تفریحی ایتالیایی بود که در روز سیزده ژانویه دو هزار و دوازده میلادی ، در سواحل جزیره جیگلیو در نزدیکی ساحل توسکانی ایتالیا به صخره ایی برخورد کرد و از پهلوی چپ به اندازه هفتاد متر پارگی در بدنه آن ایجاد شد و در کمتر از چند دقیقه ، روی صخره های ساحلی دراز کشید و خوشبختانه غرق نشد.

کاپیتان ایتالیایی این کشتی پس از آگاهی از وخامت اوضاع ، بی آنکه فرمانهای لازم را برای تخلیه کشتی و نجات مسافرین بدهد ، خودش به درون یک قایق نجات پریده و کشتی را با 4200 مسافر به امان خدا رها کرده و خود را به ساحل امن رساند.

بالاخره ، دستور نجات و تخلیه مسافرین از سوی یکی از خدمه های کشتی صادر شد و خوشبختانه یا متاسفانه در این حادثه 30 نفر جان خود را از دست دادند و 2 نفر هم مفقود الاثر شدند !

بازماندگان این صانحه ، از این کمپانی کشتیرانی و بویژه ناخدای کشتی شکایت کردند !
.اما کارشناسان امور کشتی رانی پس از ماه ها تحقیق و برسی شرایط آنزمان و پژوهش دقیق بر روی اطلاعات درون جعبه سیاه این کشتی ، علت اصلی واژگون شدن کستا کونکوردیا را کشف کرده ولی پیش از انتشار نتایج این تحقیقات ، یک همه پرسی اینترنتی ترتیب داده و از همه خواستند که گزینه درست را انتخاب نمایند !

پرسشها از این قرار بودند :

به نظر شما علت واژگونی کشتی کستا کونکوردیا چه میتوانست باشد :

1 * سهل انگاری و بی دقتی ناخدای کشتی ؟ 

2 * سر به هوایی خدمه کشتی ؟

3 * درست کارنکردن حسگرها و رادار کشتی ؟

4 * هوای مه آلود ؟

5 * خراب بودن فانوس دریایی آن منطقه ؟

6 * پایین بودن سطح آب ؟

7 * علت دیگر ( خواهشن توضیح دهید )
.پس از ماها ، کارشناسان دست اندرکار به یک نتیجه اعجاب انگیز رسیدند و آن این بود که همه کسانی که پاسخ درست را داده بودند ، ایرانی و از قضا همگی سلطنت طلب بودند !

و اما پاسخ درست چه بود :

علت اصلی واژگون شدن کشتی ، مسافرین بی لیاقت و کور و کچل این کشتی بودند !

این مسافرین نمک نشناس و بی شعور ، لیاقت این چنین ناخدایی را نداشتند و کشتی را به باد فنا دادند !


 *********
******
 
عکسهایی از کشتی کستا کونکوردیا ( آهن ناسپاس ) که به صخره خورد و ناخدای کشتیدوست آن مجبور به فرار شدآخر و عاقبت کستا کونکوردیا
https://www.youtube.com/watch?v=IqRJ8GO24ro
۲ نظر: