۱۳۹۹ دی ۲۵, پنجشنبه

دیدار رضا شاه و کمال آتا ترک در ۲۶ خرداد ۱۳۱۳ - فیلم تمام رنگی استیمن کالرروزنامه ملیت چاپ ترکیه ضمن گزارش این موضوع در باره نحوه دسترسی به این فیلم در شماره ۲۶ اکتبر خود می نویسد : 

پرفسور سامی شَکَراُغلو، مدیر مسئول پیشین این روزنامه، روزی که برای خرید میوه به یک میوه ‌فروشی در استانبول رفته بود کودکی را در مغازه می‌بیند که به تراشیدن قوطی و حلقه‌های فیلم مشغول است. پس از پرسش از این کودک، وی توضیح می‌دهد که او از تراشیدن این حلقه و اضافه کردن ماده استون به آن، برای درست کردن چسب استفاده می‌کند.

دیدن نام « آتاترک » بر روی یکی از قوطی‌ها، کنجکاوی پرفسور شکراغلو را به خود جلب می‌کند و او پس از پی‌گیری متوجه می‌شود که این کودک، این حلقه‌ها را از انبار این میوه ‌فروشی که در گذشته انبار فیلم‌های یک شرکت فیلم‌سازی به نام « ایپَک » بوده می‌آورد.

پرفسور شکراغلو با خریدن و به همراه آوردن فیلم‌های موجود در این انبار آنها را از نابودی نجات می‌دهد. نسخه تازه و کمی طولانی‌تر از فیلم سفر رضاشاه به آنکارا، یکی از این فیلم‌های نجات یافته از این انبار است.

در این فیلم که روز ۲۶ خرداد ۱۳۱۳ گرفته شده دیده می‌شود که این دو سیاستمدار تعارفات اولیه را به زبان ترکی انجام می‌دهند و سپس به بازدید از مراسم مختلف می‌روند.رضاشاه ، ۱۲ خرداد ۱۳۱۳، در رأس یک هیأت ۱۷ نفره که اکثرشان نظامی بودند وارد آنکارا شد. در این سفر ۳۸ روزه که تنها سفر خارجی رضاشاه بود دو پیمان دوستی و امنیت و رفع اختلاف مرزی در آنکارا بین دو کشور به امضا رسید که طی همین « پیمان دوستی » ، بخش بزرگی از مناطق حساس از جمله کوه های آرارات به ترکیه بخشیده شد ! ( توضیح بیشتر )

ترجمه گفتگوی رضاشاه و مصطفی کمال پاشا ( آتاترک ) به فارسی :

آتاترک : خیلی مایه خوش‌بختی است که به ترکیه تشریف آوردید.

رضاشاه : من هم بی‌نهایت خوش‌وقتم که موفق شدم به آرزوی دیرینه‌ای که داشتم برسم.

آتاترک : خیلی متشکرم. مدت‌ها بود که منتظر تشریف‌فرمایی شما بودم. حسرت دیدار شما را داشتیم و صمیمانه می‌گویم که خیلی خوش‌وقتم که بالاخره روز ملاقات رسید.

رضاشاه : شاید بدانید که چند سال پیش به نماینده شما عرض کردم که برای زیارت شما به ترکیه سفر خواهم کرد.

آتاترک : خیلی ممنونم. خیلی ممنونم. دوستی ما خیلی قدیمی است و از سال‌ها پیش شروع شد. این، دوستی و آشنایی متقابل را بیش از پیش تقویت خواهیم کرد.

رضاشاه : شاید در گذشته غفلت شده‌باشد ولی امیدوارم در آتیه جبران شود.

آتاترک : هیچ شک و شبهه‌ای ندارم و تمام ترک‌ها هم همین نظر را دارند.


در همین راستا :

چه کسی کوه‌های آرارات را به ترکیه بخشید ؟!
https://666sabz.blogspot.com/2021/01/blog-post.html

هیچ نظری موجود نیست:

پست کردن نظر